Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zielona Góra na lata 2024-2030

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zielona Góra na lata 2024-2030

W piątek, 13 grudnia 2024 roku, w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze odbyły się kolejne konsultacje dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji Zielonej Góry na lata 2024-2030. Naszą Spółdzielnię reprezentował Prezes Zarządu, który osobiście uczestniczył w tym ważnym wydarzeniu i aktywnie zabierał głos w trzech obszarach najbardziej dotyczących mieszkańców oraz osiedla przy ulicy Osadniczej i Objazdowej.

W konsultacjach brali udział przedstawiciele władz miasta, w tym Pani Dyrektor Departamentu Rozwoju Miasta, radni miejscy, zainteresowani mieszkańcy oraz reprezentanci organizacji społecznych.

Obszar objęty rewitalizacją, o którym była mowa na spotkaniu, obejmuje swym zasięgiem m.in. rejony ulicy Objazdowej, Osadniczej i Foluszowej. Nie dotyczył tzw. dzielnicy Nowe Miasto.  Jednym z punktów konsultacji była dyskusja nad kierunkami rewitalizacji obszaru „Złotej Łączy” biegnącej w sąsiedztwie wspomnianych ulic. Do tego punktu zostało zgłoszonych wile propozycji działań, w tym: regulacja ścieżek, ukształtowanie polan i miejsc spotkań, wyznaczenie otwartych łąk do wypoczynku, zachowanie części walorów przyrodniczych i wyeksponowanie walorów wodnych, budowa miejsc do gier zespołowych, wprowadzenie stref miododajnych, stworzenie zaplecza rekreacyjnego, budowa placu spotkań (miejsca pod pikniki) np. zadaszona wiata, budowa placu zabaw, modernizacja boiska, budowa ścieżki rowerowej oraz ścieżki dla biegaczy i spacerowiczów, wyposażenie terenu w obiekty małej architektury np. kosze parkowe, ławki, pojemniki na odchody, oczyszczenie trenu i niezbędne prace remontowe, poprawa bezpieczeństwa.

Podczas spotkania Prezes naszej Spółdzielni zabrał głos, także w tematach związanych z potrzebą dofinansowania Spółdzielni w zakresie gromadzenia deszczowych wód opadowych (program dostępny w wielu duży miastach, u nas wyłącznie tylko dla domów jednorodzinnych), a także w kwestii wsparcia Spółdzielni w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji infrastruktury oraz uporządkowania terenów poindustrialnych.

Prezes Zarządu zwrócił także uwagę na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu 20-go i co jest z tym związane, na wiele prowadzonych i „nie uporządkowanych” inwestycji które mają miejsce w sąsiedztwie naszego osiedla.

Podsumowując:

– w spotkaniu wzięło udział niewielu mieszkańców,

– na działania związane z GPRM przeznaczono ograniczone środki finansowe,

– powodzenie przewidzianych w programie działań i kierunków rewitalizacji będzie wiązało się z większym i bardziej aktywnym wsparciem mieszkańców, szczególnie mieszkańców naszego osiedla jeżeli chodzi o rewitalizację obszaru „Złotej Łączy”. To nam najbardziej powinno zależeć na uporządkowaniu i podniesieniu walorów tego terenu.